Cinema 4D – Splines, Bezier, Bspline a další

By | 21 července, 2021

Cinema 4D je velkorysý díky nástrojům a ovládacím prvkům poskytovaným pro vaše tvary splajnu. Pojďme je použít!

Dobrým výchozím bodem pro přístup k nástrojům spline je nakreslení Bézierova spline pomocí něčeho jako ‚S křivka ‚pomocí čelního pohledu, abychom viděli zobrazení profilu. Může být opravdu užitečné nakreslit ponurý tvar, když zadáte první bod a vytvoříte zakřivení přetažením druhé myši. Když sestupujete první křivkou a vytváříte druhou sekci „S“, je docela snadné ovládat tvar, který vytváříte.

Když zaokrouhlujete druhou křivku, uvidíte úžasný efekt. Bizarní technikou je umístění zakřiveného bodu na křivce nad rámec toho, co se očekávalo jako další bod na křivce. Z důvodu způsobu, jakým jsou úchyty rámečku umístěny a umožňují vám umístit vrchol křivky, často pomáhá „projít“ tak, že umístíte další bod trochu od místa, kde ho chcete, a poté pomocí úchytů upravte velikost a polovina vaší křivky.

Vyžaduje to praxi a nejde o přesnou vědu, ale naštěstí Cinema 4D nabízí ovládací prvky, které vám pomohou upravit vaši práci, upravit zakřivení, změnit umístění bodů, které definujete, a dokonce je přidat a odebrat. Pokud jste spokojeni se základním formulářem, uložte jej zadáním „zpět“. Klikněte na plochu nebo jiný objekt a znovu klikněte na nový spline. Modelování splajnu můžete vytvořit různými způsoby, ale k zobrazení a změně bodů je musíte použít nástroj pro modelování bodů.

Vyberte nástroj pro modelování bodů pro nastavení režimu bodů a klikněte na nový spline a okamžitě uvidíte zvýrazněné všechny definované body! Pomocí nástroje „Přímý výběr“ v levé horní části hlavních nástrojů pro výběr na ploše klikněte na kterýkoli z bodů a uvidíte, že Bezierovy úchyty jsou zvýrazněny. Bod můžete přetáhnout úpravou zakřivení a délky. Můžete jej umístit kamkoli chcete. Vidíte rámečky na rámečku, ale je to zavádějící. K rukojeti zákazníka máte přístup, pouze pokud vyberete „Přesunout nástroj“ napravo od nástroje „Přímý výběr“. Jakmile to provedete, můžete pomocí těchto úchytů upravit křivku a poloměr křivky.

Při nastavování úchytů klienta zadejte klávesu „Shift“ a můžete je upravovat jednotlivě. To poskytuje skvělé přizpůsobení a mnohem větší kontrolu nad tvarem vaší křivky. Nakonec můžete přidat a odstranit body z Bezierova formátu. Klikněte pravým tlačítkem na scénář a poté v předložené sadě příkazů vyberte možnost Přidat bod. Uvidíte malou ikonu jako nástroj ve tvaru tečky se zvláštním „symbolem plus“, který k ní přidá další tečku. Klikněte kamkoli do tvaru splajnu a máte nový bod.

Samozřejmě, pokud kliknete na existující bod a zadáte klíč pro odstranění, tento bod smažete. Umožní vám upravit jakékoli body, přidat nové nebo odstranit existující poskytuje zdravý nástroj pro „ladění spline“.

„Bspline“ je podobný Bezierovi. Bspline však má funkci zakřivení. Pokud kliknete na po sobě jdoucí body bez tažení myší, zakřivení se použije na vaši Bspline. Pravdou je, že svou Bspline neuvidíte, dokud jí nedáte alespoň tři body pro nastavení jejího tvaru a zakřivení. Možná si myslíte, že druhý bod je vrcholem křivky, byla by to kružnice středu a třetí bod by definoval velikost a poloměr vaší křivky.

Stejně jako Bézier, pokud po nakreslení Bspline zvolíte bodový režim, pak můžete „Přesunout“ nebo „Přímý výběr“, přesunout a upravit body a také přidat nové body do Bspline. Pamatujte, že Bézierovy úchyty neuvidíte, protože to není Bézierova křivka, ale „upraví“ váš nový bod stejným způsobem, jakým vypočítal zakřivení a umístění vaší původní Bspline.

Existuje mnoho aplikací, od animačních cest až po dlahy pro klouby a končetiny postav, nemůžete toho moc cvičit, pokud jde o tvary spline a nástroje pro modelování. Naštěstí je způsob, jak se učit, také spousta legrace a zároveň nabízí několik užitečných výtvorů pro vaši přehlídku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *