Jaká je symbolická zpráva za tímto filmem

By | 21 července, 2021

Adaptace Disneyho nejprodávanějšího románu „Vráska v čase“ mění knihu stejným způsobem, ale ve filmu od románu došlo k zásadní změně. Filmová verze událostí odstraňuje výslovnou zmínku o Bohu nebo náboženství a mění ústřední konflikt mezi „zlem“ a „světlem“.

Přestože adaptace filmu má mnoho kritických nedostatků – matoucí rytmus a expozice s příliš velkým a pak nedostatečným – odstranění náboženských podtextů L’Engle představuje klíčový problém.

S výjimkou náboženských témat ztrácí verze filmu „Vráska času“ část svého narativního oblouku. To vytváří matoucí zápletku a zprávu o protivníkovi a účelu nebeských postav paní Who, paní Whatsit a paní Which.

Křesťanství je integrováno do verze knihy „Vráska v čase“.

Autorka Madeleine L’Engle, která zemřela v roce 2007 ve věku 88 let, hovořila o důležitosti své křesťanské víry pomocí „Vrásky času“.

„Pokud jsem někdy napsal knihu, která říká, jak se cítím k Bohu a vesmíru, tak to je ono,“ napsal L’Engle ve svém deníku. „Toto je žalm chvály pro můj život, postoj života proti smrti.“

Calvin (Levi Miller) a Mege (Storm Reid) cestují společně v galaxii. Disney

Hlavním příběhem v knize „Vráska v čase“ je cesta Meg a Charlese Wallace Murraye, kteří se snaží najít a zachránit svého otce.

Na cestě jim pomáhá přítel Calvin. Trojice vedla tři záhadná stvoření – paní Whatsitovou, paní Who a paní Which – na temnou planetu zvanou Camazotz, kde je pan Murray v rukou zlé síly.

Paní Ws jsou tajemná stvoření, která se realizují ve třech různých formách a mají různá použití jazyka. V jednu chvíli se paní Whatsit „stala krásnějším tvorem, než si Meg představovala.“ [… ] bylo to tělo z bílého mramoru se silnými křídly, něco jako kůň, ale zároveň vůbec ne jako kůň. “

Později ho děti vidí jako hvězdu bojující se zlým stínem. Paní Ws řekne dětem, že musí bojovat, aby zachránily pana Murraye před „temnými věcmi“. Charles Wallace si uvědomuje, že paní Whatsit byla také hvězdou a že po boji se zlým ztratila svůj hvězdný tvar.

Pan Murray (Chris Pine) byl uvězněn zlými silami. Disney

Zatímco paní popisuje Temnou věc jako zlou „sílu temnoty“, říká dětem, že bojovníci bojují se zlem ve vesmíru tisíce let.

„Ježíši! Proč samozřejmě, Ježíši!“ Charles Wallace křičí, když paní Whatsitová řekne dětem, že vědí, kdo byli nejlepší bojovníci.

Meg a Calvin spolupracují s dalšími bojovníky, včetně Leonarda da Vinciho a Gándhího a Buda.

Později v knize se Meg a Calvin snaží vysvětlit, co jsou to stvoření dámy. Nakonec Calvin slova najde a nazve je „anděly“ a „posly Božími“.

Když se pan Murray i anděl přiblíží ke konfrontaci se zlou Meg (nazývanou také „IT“), řeknou mu, že ho Bůh povolal ke svým záměrům.

Mindy Kaling hraje paní Who ve verzi „Vráska v čase“. Disney

Chcete-li oslovit IT naposledy před vstupem Meg do Camazotzu, paní Kdo zanechává tento citát z Korintským:

„Bůh je moudřejší než lidé; a Boží slabost je silnější než lidé. Vidíte své povolání, bratří, kolik není moudrých podle těla, ani mnoho mocných, ani mnoho vznešených, ale Bůh se rozhodl zmást pošetilce věci světa s moudrostí: „Bůh si vybral slabé věci světa, aby zaměnil věci, které jsou silné. A Bůh si vybral základní věci světa a věci, které jsou opovrhovány.

Film prodává náboženská témata a zobecňuje „dobro a zlo“.

Místo spoléhání se na poselství od Boha nebo použití paní Ws jako náhrady za anděly, verze „Vráska v čase“ zobecňuje představu o zlu, které se šíří po celé galaxii.

„TO“ je žárlivost, strach a hněv a paní Ws dětem říká, že musí bojovat za dobré a dobré válečníky.

Paní Whatsit je přeměněna na bílou postavu podobnou koni, která vypadá jako bohyně létajících rostlin, a téma hvězd (nebo paní Whatsit jako bývalá hvězda) není nikdy zmíněna. Děti také nikdy nehovoří o paní Ws jako o andělu nebo Božím poslovi.

Ve filmu se paní Whatsitová změní na toto stvoření. Disney

V knize si pan Murray, nebo je posílá časoprostorem, daleko od Meg a Calvina Camazotze, uvědomuje a zhypnotizuje Charlese Wallace, že jsou všichni uvězněni.

Když jsou bezpečně na jiné planetě, Mege se postaví zbabělosti svého otce a rozhodne se jít sám zachránit Charlese Wallace.

V knize pak paní Who Who říká Corinthians Meg, když zmiňuje, že Bůh je moudřejší než lidé.

Film však tuto sekvenci ignoruje. Místo toho Meg zůstane s Charlesem Wallaceem. Sám si uvědomuje, že milující nejen sebe, ale Charles Wallace se k němu vrátí. Láska tváří v tvář zlu je nejvyšší zbraní.

Příběh se nikdy nespojuje kvůli narativním změnám

Ačkoli je Megova cesta k vlastní hodnotě cenným příběhem, „Vráska v čase“ nedokáže plně vysvětlit vše, co se stane. Kromě toho, že informatika je zcela abstraktní (v knize IT přebírá mozek bez těla), próza toho, co děti dělají proti IT, skrývá také prózu „bojovníka světla“.

A jak dáma odstraňuje anděly nebo posly, jejich role je také zmatená. Odkud se vzaly? Říká se, že slyšeli volání ve vesmíru, ale jak? Proč? Už to udělali? Jaká je jejich skutečná podoba?

Tyto otázky jsou v knihách také velmi populární, ale Calvinovo tvrzení, že jsou andělé, přináší potřebnou jasnost. Bez této části filmu je jejich přítomnost přitažlivá, ale nakonec nemá žádné vysvětlení.

Což (paní Oprah Winfreyová) je jedním z tvorů, který pomáhá Meg na její cestě. Zatímco Disneyův a Megův oblouk filmu vyniká přímo, celá třetí akce se rozpadá, protože není jasné, za co bojují.

Ve filmu je Charles Wallace uvězněn pod kontrolou IT v matoucím sledu na barevné pláži, kde se dítě setkává s Mužem s červenýma očima. Čistá verze IT v mozku se ale nikdy neukáže. Místo toho se zlá verze Charlese Wallaceho stává hlavním protivníkem zbytku filmu, takže je více matoucí a děsivější, než by někteří čekali.

Ačkoli DuVernay a scenáristé neměli povinnost zachovávat křesťanská témata filmu, provedené změny zřejmě narušily tempo a jasnost příběhu.

Když jsme odstranili náboženské uvažování, které stojí za vystoupením paní Ws, a odstranili jsme fyzický vzhled IT, zůstala verze filmu „Vráska v čase“ neúplná. Biblická inspirace přivedla film ke konečnému vyvrcholení soudržnější zápletkou (a mělo by to být).

I když kritika tváří v tvář filmu „Vráska v čase“ nadále reaguje na zoufalství a zmatek, není těžké se vrátit k narativním změnám, které filmová témata provedla.

Chcete-li zjistit, co říkají hlavní kritici o filmu „Vráska v čase“, přečtěte si zde souhrn recenzí filmu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *